Moderní hardware není spolehlivější než ten dřívější, spíš naopak

Kritický názor se nebojíme říct nahlas

Moderní hardware není spolehlivější než ten dřívější, spíš naopak

Přemýšleli jste někdy, jakou skutečnou hodnotu má elektronika, kterou používáte? Před patnácti či dvaceti lety nebyl k takovému dumání důvod. Spolehlivost počítačových komponent se neřešila, neboť na ni jednoduše nebyl čas. Na vině byl příliš rychlý hardwarový vývoj. Dříve než se stihly součástky v jakémkoliv komputeru rozbít, výkonově natolik zastaraly, že musely být ještě "za plného zdraví" vyměněny.

 

A to často v rámci celých hardwarových sestav, tedy v podobě drahých kompletních PC. Ještě dnes určitě mnohým počítačovým nadšencům běhá mráz po zádech při vzpomínce na polovinu devadesátých let, kdy počítačovému trhu diktovala podmínky procesorová revoluce a co půlrok, to nově koncipovaný a natolik silný čip, že se kolem něj musela postavit úplně nová hardwarová architektura a spotřebitelům nezbývalo než ji v podobě nového stroje koupit. 

 

Dnes je situace jiná. Počítačový trh je zasažen výkonovou stagnací, neboť současná výpočetní síla hardwaru lidem začala vyhovovat a jakmile poklesla poptávka po všem výkonnějším a diametrálně odlišném, evoluční vývoj se zpomalil. Má to samozřejmě své nesporné výhody. Hardwaroví výrobci víc než na surový výkon začali klást důraz na kompatibilitu, univerzálnost a nižší ceny a spotřebitelé konečně nemusejí měnit elektroniku jenom proto, že pomalu zpracovává aktuální software, nebo si nerozumí s novými periferiemi. 

 

Jak přežít

Producenti však musejí pochopitelně i dnes zajišťovat své zisky a tržně přežívat. Objevil se proto zcela nový problém a tou je ona nespolehlivost, nyní cíleně řízená samotnými výrobci. Zní to konspiračně a vy jistě máte pocit, že na tom technika zas není tak špatně. Že vaše současné PC či notebook je mnohem spolehlivější než ten před deseti lety a už nemáte strach z nevratně poškozených harddisků, vybledlých displejů a z vyklochtaných CD mechanik. Ale je to jen jeden pohled. Z toho druhého po troše bádání odhalíte příliš mnoho levných konstrukčních postupů, nedokonalé chlazení komponent a řízený poločas rozpadu nastavený na týdny či měsíce po uplynutí záručních lhůt. 

 

Počítačový hardware je ve skutečnosti kazivější než dřív, což je způsobeno jednak jeho méně bytelnou stavbou, ale především častějším vystavování provozním extrémům. Pokud si například poptávka vyžádala (anebo spíše marketing obelhal spotřebitele), aby výkon a kompaktnost existovaly ruku v ruce, logickým výsledkem jsou dnes neuchladitelné "ultra-herní" notebooky, jenž jsou sice pohodlně přenositelné, levné a zároveň výkonné, ale uvnitř sebe sama se pomalu upalují k smrti a k nimž se jako klamavý návdavek přidávají chladící podložky, co před horkem možná uchrání váš klín, ale samotný hardware nikoliv. 

 

Když automobilky během devadesátých let vyřešily díky pozinkování dlouholetý problém korze, na konci zmíněné dekády zjistily, že se jim investice do spolehlivosti nevyplácí. Počítačový hardware je ve skutečnosti kazivější než dřív, což je způsobeno jednak jeho méně bytelnou stavbou, ale především častějším vystavování provozním extrémům.

 

Jen díky neustálému chrlení produkčních novinek a jejich automatické destrukci v horku a těsnotě dokáže hardwarový trh cyklit finance jako kdysi a že na této tezi opravdu něco je, dokazují samozřejmě okatě podobné zkušenosti z jiných průmyslových odvětví. Například když automobilky během devadesátých let vyřešily díky pozinkování dlouholetý problém korze, na konci zmíněné dekády zjistily, že se jim investice do spolehlivosti nevyplácí. Produkovaly totiž tak spolehlivá a trvanlivá auta, že se jim peníze nevracely ani z autosalonů, ani ze značkových servisů. Dnes už je trend tam, kde by podle producentů měl být. Současné automobily jsou sice bezpečné, pohodlné, rychlé a hlavně nereznou, ale zároveň mají natolik komplikovanou a na citlivých místech paradoxně ošizenou mechaniku, že si je lidé zvykli po uplynutí záruky měnit za nová. Tam, kde dřív byl kov, je dnes plast, a právě díky tomu automobilismus stále žije. A že technologii dělají křehčí i stále přísnější ekologické normy dnes opravdu vynechme...

 

Negativní jevy

 

Zpátky však k počítačům. Abychom téma podpořili odborným názorem, povídali jsme si o lesku a bídě hardwarového trhu s Martinem Junkem, jednatelem firmy NTSUP alias největším českým nezávislým servisem, zaměřeným na pozáruční opravy elektroniky. Podle Junka má současná počítačová elektronika k dokonalosti opravdu daleko a především ta mobilní. Zejména notebooky (včetně herních), módní tablety a různá další přenosná zařízení. „Achillovou patou těchto výrobků jsou tři vzájemně propojené negativní jevy. Zaprvé je to snaha producentů šetřit na výrobních nákladech, zadruhé je to tlak na co nejnižší možnou cenu zboží a zatřetí chrlení neustále nových výrobků na úkor těch starých, předčasně dosluhujících,“ potvrzuje obecnou tezi Junek. „Jinak řečeno naprosto vše se dnes vyrábí rychle, levně a s řízeným poločasem rozpadu tak, aby krátce po vypršení záruční lhůty musel zákazník řešit buď nákup nového hardwaru, anebo ho nechal opravit. Nejlépe v drahém servisu dané značky,“ dodává.

 

 

Dá se dnešní nespolehlivost počítačového hardwaru nějak obecně poznat při pohledu do samotných počítačů?

Když pohlédneme do útrob notebooků a tabletů, uvidíme dva jejich nejčastější problémy. Je to nedostatečné chlazení komponent a celková technická poddimenzovanost. Obojí je samozřejmě výsledkem levné výroby s důrazem na co nejnižší maloobchodní cenu. Počítačový byznys se zkrátka rozhodl jít cestou nekvality, vykoupené neustálou produkcí nového a nového zboží. Musím ale podotknout, že i v dnešní době samozřejmě existují výjimky. Stále se dají koupit kvalitní zařízení s dlouhou životností, například série notebooků HP Elite Book má velmi kvalitní konstrukci a základní deska je osazena kvalitními čipy.

 

 

A ty ostatní? Na jak dlouhý život jsou dnešní komponenty obecně konstruovány?

Ze zkušeností se servisem vím, že hardware je dnes dimenzován tak, aby vydržel funkční jen po určitou dobu, nejlépe do konce záruční lhůty, a pak se odporoučel. Například integrované grafické čipy v přenosných počítačích jsou z továrny konstruované tak na dva a půl roku, nebo na určitý počet hodin "nájezdu", takže obecně kolabují mezi druhým a třetím rokem od výroby.

 

 

Zmínil jste chlazení. Je to opravdu dnes tak velký problém, když existuje tolik firem specializujících se na ventilaci hardwaru?

Ano, chlazení je problém, zvlášť u notebooků, což vyplývá z jejich nezměnitelné konstrukční logiky. Spousta komponent by mohla mít svoje vlastní a kvalitní chlazení, jenže pak by notebooky byly dvakrát tak veliké a kdo by se s nimi tahal? A když už jsme u té konstrukce, tak také s hrůzou zjišťuji, že mnoho typů a modelů notebooků je zkrátka špatně postavených. Výrobci posílají na trh zařízení, která mají špatně řešené panty, špatně ukotvené konektory, ventilace je postavena z takových dílů, že se systém začíná dusit už po jednom roce a podobně.

 

 

Není ale nakonec nekvalita jen důsledkem naší spotřebitelské nálady?

Jistě, nemůžeme démonizovat samotné výrobce, kteří se přizpůsobují poptávce. I dnes v malém přece existují kvalitní zařízení, ale kdo je kupuje? Jsou tu k mání některé solidní modely tabletů, které jsou dobře chlazené, mají kovová šasi a pevný displej, ale kolik myslíte, že se jich prodá, když stojí třicet tisíc korun? To samé platí u notebooků. Byly doby, a není to zase tak dávno, kdy notebook stál v průměru dvacet tisíc korun, ale pak přišla jedna nejmenovaná firma, která ho vyrobila za polovic, "ošmelila" na něm úplně všechny komponenty a od té doby se trh veze. Pak totiž levné notebooky začali vyrábět všichni a jediným novým cílem bylo, aby sestava chvíli vydržela a na plakátu se mohla vyvěsit reklama, že má sestava skvěle výkonnou integrovanou grafiku. To byla třeba pravda, ale už nikdo nedodal, že je naprosto podprůměrně chlazená, takže během dvou až tří let dojde k poškození spojů v čipu a bude potřeba ho vyměnit. Právě kvůli těmto praktikám nelze říct, že je dnešní hardware spolehlivější, než třeba před deseti či patnácti lety. Je to spíš naopak.

 

 

Koupil byste si herní notebook za „nepředstavitelně levných“ pětadvacet tisíc korun?

Ne. Ale je to taky tím, že hry nehraji. Nemám na ně čas... (smích)
Zprávy z našeho servisu Naše rady, návody a zajímavosti
Skvělý servis chytrých televizorů je konečně tady

Skvělý servis chytrých televizorů je konečně tady

LCD, LED, OLED, plazma. Vše opravíme a televize ještě dlouho poslouží

Servis spotřebičů: Vracíme lesk do vaší domácnosti

Servis spotřebičů: Vracíme lesk do vaší domácnosti

Bez námahy a starostí: Odvezeme - opravíme - přivezeme!

Nenechte ho trpět: Herní notebook si zaslouží péči

Nenechte ho trpět: Herní notebook si zaslouží péči

Herní železo nepatří do šrotu. Poruchy opravíme, limonádu vysušíme

Náš špičkový servis základních desek

Náš špičkový servis základních desek

Neutrácejte zbytečně za novou základní desku. Levně ji opravíme

Náhradní díly: Dnes nakoupíte, zítra instalujete

Náhradní díly: Dnes nakoupíte, zítra instalujete

Naše bezkonkurenční nabídka LCD panelů, klávesnic, konektorů...

Už žádná drahá oprava Samsungů S a Edge

Už žádná drahá oprava Samsungů S a Edge

Ušetřete tisíce korun na chytrém servisu krycího skla

Měníme zničené plastové díly na elektronice

Měníme zničené plastové díly na elektronice

Po opravě v NTSUP vypadají přístroje jako nové

Zachráníme i notebook, který se rozpadá

Zachráníme i notebook, který se rozpadá

Opravujeme panty a plastové díly notebookům. Po opravě jako nové

EET bez chyby: náš výhodný servis pokladen

EET bez chyby: náš výhodný servis pokladen

Nefunguje vám účetní nebo výdejní systém? Zachráníme vám byznys

Vylomené USB? To hravě vyřeší náš servis

Vylomené USB? To hravě vyřeší náš servis

Konektory všeho druhu opravujeme rychle a levně

Politý notebook dokážeme zachránit

Politý notebook dokážeme zachránit

Když namočíte elektroniku, objednávku servisu neodkládejte

Poškozená elektronika není problém, opravíme ji

Poškozená elektronika není problém, opravíme ji

Servis v NTSUP je rychlý a za rozumnou cenu. Opravíme cokoliv

Jsme špičkový servis s dopravou zdarma!

Jsme špičkový servis s dopravou zdarma!

Utrácejte jen, když musíte. Oprava v NTSUP se vyplatí

Poznejte náš servis a svezte se ve ferrari

Poznejte náš servis a svezte se ve ferrari

Bonusový program NTSUP je plný skvělých odměn

Jak objednat servis

Jak objednat servis

Vše co potřebujete vědět, než nám odevzdáte elektroniku

Jak probíhá servis vaší elektroniky v NTSUP

Jak probíhá servis vaší elektroniky v NTSUP

Délka opravy, doprava zboží, popis servisního procesu

Jak zabalit a odevzdat přístroje do NTSUP

Jak zabalit a odevzdat přístroje do NTSUP

Praktické rady předtím, než se pustíme do práce

Elektroniku k servisu přijímáme na 400 pobočkách

Elektroniku k servisu přijímáme na 400 pobočkách

Nechat opravit notebook či mobil nikdy nebylo jednodušší

Zboží do servisu lze odevzdat také v Okay Elektro

Zboží do servisu lze odevzdat také v Okay Elektro

O servis se postaráme my, specialisté ze servisní centrály NTSUP

Staňte se našimi velkoobchodními partnery

Staňte se našimi velkoobchodními partnery

Firmám přináší partnerství s NTSUP samé výhody

Staňte se naším Sběrným místem. Vyděláte!

Staňte se naším Sběrným místem. Vyděláte!

Díky Sběrným místům budete svým zákazníkům blíž

Firmám jsme nablízku, sjednejte si schůzku

Firmám jsme nablízku, sjednejte si schůzku

Jsme vám k dispozici v Čechách, na Moravě i na Slovensku

Máte dotaz? V NTSUP stačí jen kliknout!

Máte dotaz? V NTSUP stačí jen kliknout!

Zjednodušili jsme komunikaci v našem Servisním středisku

Jste šikovní a milujete elektroniku? Pojďte k nám

Jste šikovní a milujete elektroniku? Pojďte k nám

NTSUP nabízí práci, která má smysl

Kdo jsme

NTSUP je česká společnost specializující se na pozáruční servis elektroniky. Důvěru zákazníků jsme si vybudovali díky špičkové servisní technologii, ojedinělým zkušenostem v oboru, rychlou dopravou zboží a čtyřmi sty kamennými POBOČKAMI v Česku i na Slovensku. Za skvělé ceny také dovážíme náhradní díly z celého světa a našim velkoobchodním partnerům poskytujeme služby na míru. Servis si u nás můžete objednat dokonce ONLINE

 

Co opravujeme

Opravíme cokoliv! Notebooky, tablety, mobilní telefony, outdoorové kamery, projektory, pokladní systémy, zboží Apple, automobilovou elektroniku, displeje, tlačítka, konektory a další. Řešíme závady, na které běžné servisy nestačí. Každý druh problému řeší specialista s maximem zkušeností. Záruka na servis je minimálně 12 měsíců, záruka na nové náhradní díly je 24 měsíců. 

Kontakt

Martin Rouš   Martin Junek
Vedoucí servisu   Jednatel společnosti
rous@ntsup.cz   junek@ntsup.cz
+420 608 797 873   +420 774 491 990

Podpořte nás

facebooktwitter